چگونه کسب و کار خود را مدیریت کنیم؟

چگونه کسب و کار خود را مدیریت کنیم؟

title

چگونه کسب و کار خود را مدیریت کنیم؟

به گفته با تجربه های حوزه ی مدیریت، اگر مدیریت کسب و کار به صورت مشارکتی باشد، در کارکنان حس وفاداری و صمیمیت ایجاد می شود. هنگامی که پرسنل یک شرکت این حس را داشته باشند که نظرشان در کسب و کار مهم است، عملکرد و کارایی آنها افزایش می یابد و احساس مفید بودن می کنند.

 

ارتباط با کارکنان انگیزش آنها را افزایش می دهد. آنها را درباره ی برنامه های شرکت آگاه کنید. مدیرانی موفق هستند که باور دارند مشارکت در کار مهم است و این احساس را به کارمندان خود منتقل کنند.


 کسب و کار

دو عامل مهم در مدیریت کسب و کار

انتظارات مثبت

 محیط آزاد اندیشانه

اثربخش‌ترین تیم‌های کاری، دموکراتیک هستند، یعنی رئیس و کارمندان در قالب یک تیم با هم کار می‌کنند و همه در مورد کارهایی که باید انجام شود، بحث و تبادل نظر فعالانه دارند.

 

به طور مثال محیط کاری را درنظر بگیرید که همه افراد با هم تعامل دارند و به نظم خاصی کار را جلو می برند. رییس و کارگری در آن زیاد مهم نباشد و همه اعضا این ذهنیت را داشته باشند که هدف اصلی یکی است و بین مدیر و کارکنان هیچ تفاوتی نیست و همه با هم مشارکت داشته باشند. در مقابل تیم کاری را در نظر بگیرید که هر کس فقط به خود فکر کند و به همکاری در کار اعتقادی نداشته باشند.

 

به نظر شما کدام کسب و کار موفق خواهد بود؟

 

کسب و کار موفق

 

ویژگی های یک تیم کاری موفق

مشارکت تمام کارکنان در جلسات و سمینارهای که در شرکت در مورد اهداف و برنامه های کاری برگزار می شود.

بحث و مشارکت در انجام کارها و مسئولیت ها برای رسیدن به اشتراک و در نهایت یک نتیجه مطلوب.

داشتن هدف مشترک و همکاری خوب.

حل شدن موانع و مشکلات توسط مدیران و قرار دادن مهره ها در جایگاه خود با تفویض اختیار و مسوولیت

بررسی و بازخورد منظم از فعالیت ها و تعامل مثبت و بحث و آزادی بین کارکنان و مدیر


مدیر موفق

 

ویژگی های یک مدیر موفق کسب و کار

کارکنان خود را در جریان کارها قرارد دهید.

با این کار، کارکنان شما شادتر خواهند بود و احساس بهتری خواهند داشت. شما نیز برای رسیدن به اهداف تان زودتر نتیجه خواهید گرفت. به کارکنانتان حس مالکیت دهید.

 

در بهترین سازمان‌ها، افراد در هنگام توصیف شغل شان از ضمایر «من و مال من» و هنگام توصیف کسب‌ وکارشان از ضمایر «ما و مال ما» استفاده می‌کنند. در سازمان‌هایی که اثربخشی کمتری دارند، کارمندان هنگام صحبت از سازمان از واژگان «آن‌ها، آن‌ها را‌ و شرکت» استفاده می‌کنند، گویی سازمان از فرد کارمند جدا است.

 

با کارکنان خود مشارکت بیشتری داشته باشید.

در جریان قراردادن کارکنان در گام اول است، اگر می خواهید نتیجه ی مطلوب تری بگیرید، مشارکت را با آنها افزایش دهید. درباره کاری که باید انجام شود و بهترین روش انجامش با آن‌ها صحبت کنید.

 

کارمندان کار را از خود می دانند و احساس برنده‌‌ها را دارند. وجود این احساس مالکیت در همه افرادی که به شما گزارش می‌دهند، برای ایجاد محیطی با عملکرد عالی حیاتی است.

 

 

تفویض اختیار کنید و مسئولیت بدهید.

مدیریت کسب وکار زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که وظیفه هر فرد به صورت واضح مشخص شده باشد. شما و شخص مقابل درباره کاری که باید انجام شود، روش ارزیابی و مهلت سررسید آن صحبت کرده و به توافق می‌رسید. در صورت لزوم، برنامه مشخصی را برای بررسی فرایند در بازه‌های از پیش‌ تعیین‌شده ترتیب می‌دهید، سپس فرد را برای انجام کار تنها می‌گذارید. به جز وقتی که انحرافی از معیارهای مورد توافق صورت گیرد یا مشکلی غیرمنتظره پیش آید.

 

مدیران عالی مدام شرایطی ایجاد می‌کنند که کارمندان احساس کنند کار را شخصا و با حداقل دستورالعمل هدایت یا نظارت انجام داده‌اند. در نتیجه احساس برنده بودن خواهند داشت و نتیجه مطلوبی خواهید گرفت.

 

 

نیازهای اساسی کارکنان خود را تامین کنید.

افراد برای داشتن بهترین عملکرد در دنیای کار دو نیاز اساسی دارند: اول «نیاز استقلال» و دوم «نیاز وابستگی»

 

نیاز به استقلال یعنی نیاز به دیده شدن و مورد احترام واقع ‌شدن به‌ عنوان فرد و برجسته شدن برای عملکرد فردی است. افراد نیاز دارند به خاطر موفقیت فردی مورد توجه قرار گیرند.

 

نیاز به وابستگی یعنی بدانند که بخشی از چیزی بزرگ‌تر از خودشان هستند. افراد دوست دارند بخشی از تیم باشند. روانشناس معروف آبراهام مازلو آن را «نیاز تعلق» می‌نامد که نیاز به شناخته شدن و پذیرفته شدن به عنوان بخشی از گروه در محیط کار است.

تاریخ: 1397/04/02 بازدید: 1367

نظرات

saber

1398/04/16


goodبرای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.

جدیدترین ها